Fotografie z krypty v kostele Panny Marie Vítězné
.jpg)
Město Praha je spojeno s mnoha významnými symboly. Jedním z nich je i soška Pražského Jezulátka; sice nevelká svými rozměry, ale významná právě svojí symbolikou.
Je umístěné v kostele Panny Marie Vítězné. Ten má v současné době ve správě řád Bosí karmelitáni. Samotný kostel je nesmírně krásná a významná památka s bohatou vnitřní výzdobou. Je přístupný pro poutníky celého světa.
Dostalo se nám příležitosti navštívit veřejnosti nepřístupnou část kostela a tou je krypta. Je to uzavřené místo, kde odpočívají v pokoji vybraní členové řádu a také někteří významní občané samotného města.
Podařilo se nám, s laskavým svolením, pořídit a publikovat řadu snímků těchto výjimečných prostor. Jsou zde působivá malá zákoutí, rozlehlejší prostory s krásnými propracovanými klenbami a také několik míst, kde jsou v zazděných výklencích uloženy ostatky. Na samotné omítce jsou pak nápisy zaznamenávající údaje o každém zesnulém. V jedné části jsou také v řadách vystaveny rakve. V některých z nich jsou vidět mumifikované a velmi zachovalé tělesné ostatky.
Cílem naší práce bylo vhodným způsobem vyfotit části těchto prostor. Pomocí přídavných svítidel osvětlit profily navazujících chodeb a výklenků, které ve výsledku poskytnou na fotografii obraz, navozující trochu tajemnou atmosféru samotné scenérie.
Při sestupu do tohoto podzemí je zřejmé, že je často využívané. Je zde jen to, co tu má být. Vzduch není zatuchlý, protože podzemní komplex má dva vchody, a tak člověk nemá nepříjemné pocity. Vidíme na mnoha místech rozmístěné svíčky. Od naší průvodkyně se dozvídáme, že tu pořádají s dětmi naučné činnosti, při kterých se také věnují fotografování těchto akcí.
V zadní místnosti jsme pořídili několik fotografií, které ukazují, jak je tato část situována a vypovídají o charakteru prostor. Mimořádně působivá je zvlněná hlinitá podlaha, která naznačuje, že místnosti byly od počátků aktivně využívány.
Další snímky se týkají různých výklenků a navazující klenby tohoto komplexu. Používáme rozdílné intenzity světla pro získání hloubky a plasticity obrazu. Využíváme také různou barevnou teplotu světel, která dává fotografiím zvláštní nádech.
Velmi působivý je snímek paralelně uložených schránek na ostatky lemující z obou stran hlavní chodbu. Zde se pracovalo s protisvětlem, které působivě osvětlovalo spodní části rakví.
Další výzvou bylo vyfocení nápisů na zdech tak, aby výsledek evokoval perspektivu samotného uspořádání v místnosti. Vyfotografovali jsme klenbu s nápisy v celkovém pohledu a některé části v polodetailu
Poslední fotografovaný výklenek je zároveň chodbou, kudy se do krypty vchází. Samotná tato část je velmi působivá a pomocí světel lze dokreslit její neobvyklost. Jako by člověk přicházel z obrazu.
V těchto prostorech se nachází tolik možností, jak pořídit působivé fotografie, že by člověk zde, v tichu a respektu k tomuto místu, mohl strávit týden intenzivní práce. Neskutečné krásné práce.
Tímto velmi děkujeme celému řádu Bosí karmelitáni a také naší trpělivé průvodkyni, paní Monice Ciklerové, za umožnění toho nezapomenutelného počinu právě na tomto místě.
Fotografie prováděl a řídil pan Petr Zajíček. Má dlouholeté zkušenosti s fotografováním a osvětlováním podzemních prostor. Asistovala Dagmar Toušková.
Použitá technika:
Fotoaparát: Nikon D850
Objektivy: Zeiss 3,5/18 a Nikkor 2,8/28
Stativ Manfrotto
Použitá clona 16
Čas expozice: od 2,5 sekundy až po 1/50 sekundy
Použité ISO od 1250 do 8000
ODKAZ: www.pragjesu.cz